Sklepy z zabawkami oferują bardzo szeroki wybór rozmaitych gier, które mają na celu zapewnić maluchom nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale też wspomóc ich poprawny rozwój. Wśród nich znajdują się gry edukacyjne, które pomagają dzieciom nabywać i rozwijać wiele umiejętności poprzez ciekawą zabawę. Czym się więc charakteryzują gry edukacyjne oraz jak wybrać odpowiednią? Odpowiadamy na te pytania w artykule!

Czym są gry edukacyjne i dlaczego warto w nie grać?

Jak wiadomo, małe dzieci najskuteczniej oraz najchętniej uczą się poprzez zabawę. Gry edukacyjne projektowane są w taki sposób, by łączyły w sobie te dwa czynniki i poszerzały wiedzę lub konkretne umiejętności graczy. W ten sposób wpływają na poprawny rozwój maluchów, stymulują ich zdolności manualne lub umysłowe, ucząc nowych rzeczy.

Co więcej, mają one na calu wywoływanie pozytywnych emocji podczas rozgrywki, co jeszcze bardziej pobudza mózg i wpływa korzystnie na procesy uczenia. Dzięki temu proces dydaktyczny nabiera atrakcyjności dla dziecka, odczuwa ono dużą radość i satysfakcję. Gry edukacyjne są więc rewelacyjnym narzędziem do poprawy rozmaitych umiejętności u maluchów.

Jak wybrać odpowiednią grę edukacyjną dla dziecka?

Przede wszystkim gra edukacyjna powinna być dostosowana do zainteresowań malucha. Dzięki temu już od samego początku będzie on chciał się nią bawić i rozwijać w ten sposób swoje umiejętności. Wybierając konkretną grę, weź więc pod uwagę np. bohaterów, którzy w niej występują oraz tematykę. Twoja pociecha z pewnością zainteresuje się grą, w której pojawią się dobrze znane jej postacie lub ciekawy motyw przewodni.

Co więcej, bardzo istotne jest, by gra była odpowiednia również do wieku dziecka. W przeciwnym razie mogłaby się okazać dla niego za trudna – co mogłoby wzbudzać frustrację zamiast zaciekawienia i chęci zabawy – lub zbyt prosta. Obie sytuacje spowodowałyby szybką utratę zainteresowania danym zajęciem.