Zabawa lalkami wśród małych dziewczynek jest niezwykle popularna i naturalna. Lalki są bowiem często ich ulubionymi towarzyszami zarówno podczas różnych codziennych aktywności czy zabaw, jak i snu. Nie wiadomo dokładnie, jak daleko sięga historia zabawy lalkami, jednak z pewnością towarzyszą one dzieciom od wielu setek, jak nie tysięcy lat. Zabawki tego typu wpływają na wiele aspektów rozwoju u najmłodszych dziewczynek, a także spełniają dla nich funkcję najbliższych przyjaciółek, które zawsze są u ich boku, gotowe porozmawiać, wysłuchać, zapewnić bezpieczeństwo i się wspólnie pobawić.

Jak zabawa lalkami wpływa na rozwój dziewczynek?

Lalki u dziewczynek rozwijają przede wszystkim wrażliwość oraz uaktywniają ich wyobraźnię. Odgrywanie roli i wymyślanie zabaw dla lalki wymaga bowiem kreatywności, a także kształtuje umiejętność odpowiedniego zachowywania się wśród innych osób. Dzieci w ten sposób odkrywają i wypracowują sobie właściwe wzorce zachowań, a także:

  • uczą się wyrażać emocje,
  • rozwijają empatię, dbając o swoją lalkę i troszcząc się o nią,
  • wcielając się w rolę dorosłej osoby opiekującej się bobasem, rozwijają swoją osobowość i kształtują społeczne postawy,
  • zdobywają wiedzę na temat otaczającego świata i panujących w nim uczuć.

Zabawki dla dziewczynek, w tym lalki, są bardzo zróżnicowane, mają w zestawach wiele akcesoriów, takich jak różne ubranka, artykuły do włosów i wiele więcej. Dzięki temu dzieci mogą jeszcze bardziej pobudzać swoją wyobraźnię, odpowiednio ubierając czy czesząc swoje lalki.

Jakie rodzaje lalek są dostępne?

Spośród najpopularniejszych modeli lalek należy wymienić przede wszystkim lalki Barbie, które towarzyszą małym dziewczynkom od wielu lat, a także – często interaktywne – lalki bobasy. Te pierwsze stają się nierzadko najbliższymi przyjaciółkami dziewczynek, dla których wymyślają one zabawy i aktywności, a także przebierają je i tworzą ich historie. Lalki bobasy natomiast pobudzają wrażliwość, opiekuńczość i zaangażowanie u dzieci, które chętnie się nimi opiekują, przewijają czy karmią, słowem – dbają o nie i ich właściwe samopoczucie.