Każde dziecko ma swoje ulubione zabawki. Czasem jest to samochodzik, lalka Barbie, kocyk lub figurka ulubionej postaci z kreskówki. Bardzo często jednak maluchy nie rozstają się również ze swoimi pluszakami. Traktują ich jak przyjaciół, zabierają na spacery, karmią i układają do snu. Zastanawiałeś się kiedyś, z czego to wynika? Dlaczego pluszowe przytulanki są tak ważne dla małych dzieci? Poznaj odpowiedź w artykule!

Zapewnia komfort i uspokaja

Dziecięce przywiązanie do pluszowych przytulanek jest czymś zupełnie naturalnym. Maluch potrzebuje kontaktów ze swoimi rodzicami, ich bliskości i ciepła. Miękka, przyjemna w dotyku maskotka zapewnia mu komfort i poczucie bezpieczeństwa, gdy mamy lub taty nie ma akurat w pobliżu. Jest to także świetna metoda na naukę dziecka samodzielnego zasypiania i radzenia sobie z niepokojem – zarówno w domu, jak i poza nim.

Wówczas wystarczy, że wtuli się ono w swojego pluszowego przyjaciela, dzięki czemu szybciej się uspokoi i będzie mogło spędzić samo w łóżku nawet całą noc. Pluszaki podobne znaczenie przejawiają także, towarzysząc maluchom w obcym otoczeniu. Mając ze sobą swoją ulubioną maskotkę, dzieci znacznie swobodniej czują się w nowych miejscach, a także chętniej je poznają.

Rozwija umiejętności społeczne

Dla dziecka pluszak to nie tylko zwykła zabawka, po którą sięga, gdy mu się nudzi. Jest to dla niego swego rodzaju przyjaciel i towarzysz, z którym chętnie rozmawia na różne tematy. Maluchy dzielą się z przytulankami swoimi emocjami i przeżyciami. Wszystko to w dużej mierze wpływa na poprawny rozwój umiejętności społecznych i poznanie odpowiednich zachowań międzyludzkich. Dzieci bardzo dbają też o swoje ulubione maskotki – karmią je, układają do snu i ubierają, dzięki czemu rozwijają swoją empatię.