Choć na rynku możesz znaleźć wiele rozmaitych gier i zabaw dla dzieci, układanie puzzli jest niezmiennie jednym z najbardziej pożytecznych zajęć. Warto poświęcać na nie czas w każdym wieku i zachęcać swoje pociechy do spędzania wolnego czasu jak najczęściej właśnie w ten sposób. Układanie puzzli ma bowiem niezwykle korzystny wpływ na umysł i polecane jest absolutnie każdemu! Sprawdźmy, dlaczego warto układać z dzieckiem puzzle.

Nauka cierpliwości, koncentracji i skupienia

Wychwycenie poszczególnych puzzli pośród wielu elementów układanki niekiedy wymaga nie lada wysiłku. Aby to osiągnąć, dzieci ćwiczą swoją cierpliwość i niestrudzenie wypatrują kolejnych potrzebnych kawałków, z których ostatecznie powstanie cały obrazek. Układanie puzzli to także rewelacyjne ćwiczenie na koncentrację oraz naukę skupiania się na jednej rzeczy. Pomaga się również wyciszyć i odstresować.

Dopasowanie każdego następnego elementu natomiast wiąże się z uczuciem dużej radości i satysfakcji, co jeszcze bardziej motywuje do dalszej zabawy oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Ponadto zabawa puzzlami rozwija pamięć wzrokową i spostrzegawczość, a także uczy logicznego myślenia. Jest to bardzo istotne na każdym etapie rozwoju i może przynieść korzystne efekty w przyszłości.

Rozwój małej motoryki

Kolejnym z bardzo ważnych aspektów układania puzzli, szczególnie dla najmłodszych dzieci, jest ćwiczenie za ich pomocą małej motoryki. Maluchy uczą się w ten sposób chwytać niewielkie elementy oraz dopasowywać je we właściwe miejsca. Takie ćwiczenie może ułatwić im w przyszłości naukę trzymania długopisu czy ołówka i pisania. Bardzo ważne jest, by puzzle były dopasowane odpowiednio do wieku dziecka – nie za trudne ani nie za łatwe.

Co więcej, puzzle sprawiają, że pracują obie półkule mózgu jednocześnie. Aby układanie ich było jednak najbardziej wartościowe, warto zajmować się tym wspólnie z dziećmi. Każde spędzanie czasu w gronie najbliższych pogłębia więzi między Wami. Jednocześnie rozwija to u malucha umiejętności społeczne oraz uczy pracy zespołowej.