We współczesnym świecie większość dzieci ma bardzo łatwy dostęp do nowoczesnej technologii. Nieograniczona możliwość korzystania z komputera to duży atut obecnych czasów, jednak może jednocześnie powodować, że maluchy zbyt wiele godzin spędzają przed ekranem, zamiast bawić się w inny sposób. Przeczytaj, dlaczego gry planszowe są świetną alternatywą dla gier komputerowych i dlaczego warto zachęcać do nich dzieci!

Zabawa i nauka w jednym

Choć gry komputerowe wiodą obecnie prym, planszówki, ze względu na swoje liczne zalety, nie zostały w żadnym stopniu zapomniane. Granie na komputerze w większości przypadków nie wymaga od gracza zbytniego wysiłku umysłowego. Gry planszowe natomiast mają pod tym względem znacznie większą wartość i przyczyniają się do efektywnego rozwoju maluchów. Wiele z nich ćwiczy bowiem umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków, uczy cierpliwości i koncentracji. Mnóstwo gier planszowych, aby zaplanować swój następny ruch, wymaga również od graczy dużego skupienia i łączenia faktów. Tylko wówczas mają oni szansę na wygraną!

Rozwój wyobraźni

Niepodważalną zaletą gier planszowych jest także fakt, że mają one ogromny wpływ na wyobraźnię najmłodszych. Przenoszą do fantastycznego świata, jednocześnie pobudzając kreatywne myślenie i wymyślanie dalszych ruchów. Opracowywanie słusznej strategii oraz podejmowanie decyzji jest doskonałym ćwiczeniem umysłowym dla dzieci, które pomaga im uczyć się myślenia wprzód oraz ćwiczy umiejętność przewidywania konsekwencji swoich decyzji.

Ćwiczenie umiejętności społecznych

Gry planszowe dają ponadto niezwykłe efekty w kontekście umiejętności społecznych. Uczą zarówno współpracy, jak i zdrowej rywalizacji. Dzieci dzięki takim grom poznają zasady, jakimi rządzi się współzawodnictwo, a także uczą się, by ich zawsze przestrzegać. Dzięki różnym zakończeniom gier maluchy uczą się kontrolować swoje emocje podczas przegrywania lub wygrywania z innymi graczami. Co istotne, jest to doskonały pomysł na spędzenie radosnego czasu w gronie najbliższym. Jak widzisz, wspólna zabawa nie tylko rozwija, ale też zacieśnia więzy i sprawia, że stajecie się sobie jeszcze bliżsi.