Każde dziecko powinno być zachęcane do wielu różnych aktywności, dzięki którym kreatywnie spędzi czas, a także będzie mogło rozwijać się wszechstronnie i w odpowiedni sposób. Kolorowanie to jedno z tych zajęć, które są nie tylko świetną zabawą dla malucha, ale też bardzo ważnym narzędziem dla ich poprawnego rozwoju. W artykule odpowiadamy na pytanie, jaki wpływ na naukę nowych umiejętności u dzieci mają kolorowanki!

Ćwiczenie koncentracji

Małe dzieci zazwyczaj nie są w stanie skupić swojej uwagi na jednym zajęciu czy rzeczy przez dłuższy czas, dlatego trzeba ich tego uczyć w poprawny sposób. Zabawa kolorowankami w dużej mierze pomaga im w ćwiczeniu koncentracji, uczy cierpliwości i wytrwałości. Ponadto jest to świetne narzędzie do rozładowywania emocji czy stresu. Kolorując, dziecko w prosty sposób wycisza się i szybko uspokaja.

Rozwój wyobraźni i kreatywności

Zabawa z kolorowankami uczy dziecko nowych kolorów i łączenia ich. Poznaje ono jednocześnie nowe kształty oraz rzeczy. Za pomocą kredek Twoja pociecha może nie tylko kolorować gotowe ilustracje, ale też dorysowywać do nich swoje własne elementy. Istotne jest, by pozwolić dziecku puścić wodze fantazji i zamalowywać poszczególne części obrazka w dowolny, wymyślony przez siebie sposób. Wszystko to w ogromnej mierze wpływa na rozwój wyobraźni i kreatywności, co u maluchów jest niezwykle istotne.

Wstępna nauka pisania

Kolorowanie ma jeszcze jedną istotną zaletę. Uczy malucha trzymania przyborów do pisania czy rysowania w dłoni, co jest świetnym treningiem małej motoryki i sprawności manualnej. Używanie kredek stanowi dzięki temu doskonały wstęp do nauki pisania w przyszłości. Im więcej pokolorowanych obrazków, tym łatwiej przyjdzie dziecku później opanowanie literek, a ponadto będą one znacznie staranniejsze i bardziej precyzyjne.