Każde dziecko kocha zabawę i jest to niezwykle ważna, a jednocześnie naturalna część jego życia. Pozwalanie najmłodszym na niczym nieskrępowane bawienie się nawet najprostszymi zabawkami w dużej mierze wpływa na ich poprawny rozwój. Zabawa bowiem zapewnia dziecku nie tylko miło spędzony czas samemu czy w gronie rówieśników, ale także odkrywanie i poznawanie świata. Dlatego tak ważne jest, aby nie zabierać dzieciom tego czasu, który powinien być przeznaczony na zabawę zabawkami. Szczególnie gdy na rynku dostępnych jest tak wiele ciekawych i rozwijających produktów do wyboru.

Jakie zabawki najbardziej wpływają na rozwój dzieci?

Zabawki powinny być dobierane odpowiednio do wieku dziecka, a więc poziomu rozwoju, na jakim się obecnie znajduje. Istnieje szeroki wybór zabawek edukacyjnych oraz interaktywnych dla dzieci w każdym wieku, które w dużej mierze wspierają i stymulują ich właściwy rozwój. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozmaitych klocków, modeli do składania czy puzzli, które pobudzają wyobraźnię i rozwijają kreatywność najmłodszych.

Znaczenie zabawy w edukacji

Często mówi się o nauce przez zabawę i wśród dzieci jest to jedna z najlepszych i najskuteczniejszych metod edukacyjnych. Ta niezwykle istotna aktywność wspomaga rozwój dziecka na różnych płaszczyznach, m.in. uczy je nowych umiejętności oraz pomaga nawiązywać poprawne interakcje międzyludzkie. Do funkcji, które spełniają zabawki, należą także:

  • nauka dziecka przestrzegania reguł na podstawie zasad gier,
  • nawiązywanie kontaktów z innymi dziećmi,
  • stymulacja procesów poznawczych,
  • rozwój kreatywności i wyobraźni,
  • poznawanie swoich zainteresowań, które mogą przerodzić się w pasje,
  • rozwój zdolności manualnych i poznawczych,
  • rozładowanie emocji.

Ponadto zabawa rozwija również empatię u dzieci, wrażliwość, a także otwartość oraz szacunek do innych osób. Powyższe przykłady to jednak wyłącznie niewielki ułamek ogromnej roli, jaką odgrywa zabawa w życiu dziecka.