W sklepach z zabawkami znajdziesz mnóstwo rozmaitych zabawek przeznaczonych dla maluchów w każdym wieku. Nie wszystkie z nich jednak spełniają odpowiednie normy, które sprawiają, że są to artykuły całkowicie bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Wybierając zabawki dla swojej pociechy, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które zapewnią mu radosną i bezpieczną zabawę. Jakie więc normy powinny spełniać zabawki?

Nietoksyczne materiały

Maluchy często biorą zabawki i inne przedmioty do buzi. W związku z tym, jeśli szukasz zabawek odpowiednich dla swojej najmłodszej pociechy, przede wszystkim powinieneś wybierać artykuły wykonane z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów, które są wolne od substancji chemicznych. Najlepszym potwierdzeniem, że produkt został odpowiednio przebadany i sprawdzony pod tym kątem, są takie certyfikaty, jak:

  • STANDARD 100 by OEKO-TEX, który mogą posiadać zabawki tekstylne,
  • Bezpieczny dla dziecka i Bezpieczny dla niemowląt – wydawane przez Instytut Włókiennictwa z Łodzi,
  • TÜV Rheinland – oznaczenie potwierdzające, że zabawka spełnia normy unijne.

Atesty i certyfikaty bezpieczeństwa

Poza grupą wiekową, która jest bardzo istotnym wyznacznikiem w wyborze zabawek dla dzieci, należy też zwracać uwagę na wszelkie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych jest oznaczenie CE (Conformité Européenne), które powinna posiadać każda zabawka przeznaczona dla dzieci do 14 lat sprzedawana w Unii Europejskiej. Jest to gwarancja wykonania jej z obowiązującymi normami.

O bezpieczeństwie zabawek oraz przejściu serii odpowiednich testów świadczą również Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, a także Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Potwierdzeniem przypisania zabawki do odpowiedniej grupy wiekowej jest natomiast certyfikat Safe Toys przyznawany przez instytut ITC. Na zabawkach drewnianych możesz spotkać się również z oznaczeniem FSC oznaczającym, że zostały one wyprodukowane z użyciem mniejszych ilości substancji chemicznych, a więc w sposób bezpieczny dla środowiska.