Pierwsze lata dziecka to niezwykle ważny okres wiążący się z bardzo szybkim rozwojem. Każdy kolejny miesiąc to nowe umiejętności, poznawanie nowych rzeczy i odkrywanie świata. Aby ten rozwój przebiegał poprawnie i naturalnie, powinien być stymulowany odpowiednimi zabawkami. Ważne jest jednak, aby nie były to byle jakie artykuły, a przedmioty wskazane dla danej grupy wiekowej. Oznaczenia producentów na opakowaniach są na nich bowiem nie bez przyczyny, a rozważny wybór zabawek zapewnia bezpieczną zabawę, a także wspomaga właściwy rozwój dla najmłodszych.

Czego uczą się najmniejsze dzieci dzięki zabawkom?

Malutkie dzieci są niezwykle ciekawe świata i wszystkiego, co je otacza. Pociechy, które właśnie zaczęły chodzić i mówić, odkrywają z ogromną fascynacją każdy przedmiot znajdujący się w okolicy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im dostęp do odpowiednich zabawek, które pomogą im rozwijać:

  • zdolności manualne,
  • kreatywność i wyobraźnię,
  • koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową,
  • pamięć.

Co więcej, artykuły takie, jak puzzle czy układanki, grzechotki, specjalne maty edukacyjne, książeczki, miękkie pluszaki i wszystkie pozostałe zabawki dla najmłodszych rozwijają także zdolność dzieci do logicznego myślenia. Poznają one dzięki zabawie nowe kolory, dźwięki, kształty i faktury, a specjalne chodziki wzbudzają w nich chęć do aktywności oraz nauki chodzenia.

Zabawki interaktywne i edukacyjne

W procesie rozwoju najmniejszych dzieci bardzo przydatne i efektywne mogą okazać się także zabawki interaktywne i edukacyjne. Zabawki interaktywne są tworzone tak, aby były jak najbardziej przyjazne maluchom, pełne kolorowych przycisków i ciekawych grafik, a jednocześnie wspomagają ich rozwój i naukę np. alfabetu, kolorów, zwierzątek czy cyfr poprzez świetną zabawę. Spośród artykułów edukacyjnych warto także wymienić muzyczne zabawki, które grają przyjemne dla dziecka melodyjki, rozwijając w nim nie tylko zamiłowanie do muzyki, ale też ucząc rozpoznawania dźwięków.